Cinsel ilişki ve baş ağrısı

c3

Cinsel ilişkinin baş ağrısı ile ilişkisi merak edilen bir konudur. Çünkü cinsel ilişki sırasında baş ağrısı sıklıkla görülebilmektedir. Baş ağrılarının temelinde ciddi bir problem olmayabilir. Nadiren görülen ve ilişki sırasında ani şiddetli ve kişinin hayatında hiç yaşamadığı kadar şiddetli başağrısı beyin damarlarında bir yırtılma sonucu olabilir. Bu durum çok tehlikelidir. SAK adı verilen bu durumun temelinde beyinde balonlaşmış ve zayıflamış damar bölgesinin genelde eforla yırtılması yatmaktadır. Bu durum çok nadir olsa da özellikle çok şiddetli bıçak saplanır gibi bir ağrı varsa hekime başvurmak gereklidir.

Çoğunlukla orgazm sırasında veya yaklaşıldığında oluşan ve cinsel ilişkinin devamını güçleştiren ağrılar çeken kişilerde altta yatan bir neden bulunamamaktadır. Ancak bu kişilerin genelinde gerilim ve migren baş ağrısı şikayetlerinin olduğu gözlenmiştir. Ağrılar eforla tetiklenebilmektedir.

Migren cinsel ilşiki ile artabilir. Ancak cinsel ilişki rahatlatıcı özelliği ile migrene iyi de gelebilir. Bu kişiden kişiye değişebilir. Aynı kişide bazen migren nedeniyel ilişkiye giremezken, bazen cinsel ilişki başlamak üzere olan atağı geçirebilir.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply